In Bibliotheek Uden presenteert de Udense Judith Wijnhoven haar nieuwe autobiografische boek: Veerkrachtig verder na trauma. Op zaterdag 8 maart, Wereldvrouwendag,vertelt ze vanaf 15.30 uur over de achtergronden voor het schrijven van dit boek over vroegkinderlijk trauma na seksueel misbruik. De toegang is, na aanmelden via de website van de Bibliotheek, gratis.
Een aantal jaar geleden startte Judith Wijnhoven – tijdens het herstel na een heftige burn-out – met het bijhouden van een dagboek. “Het schrijven over mijn vroegkinderlijk seksueel misbruik hielp me bij de traumaverwerking”, vertelt Judith. “Daardoor kon ik de verbinding aangaan met mezelf én het gekwetste kind in mij.Destijds was er nog maar weinig te vinden over hoe iemand herstelt na een vroegkinderlijk trauma. Al gauw ontstond het idee om mijn dagboek te vertalen naar een echt boek.”
Impact
Het boek vertelt over het seksueel misbruik dat Wijnhoven onderging van haar grootvader. Als heel jong meisje werd zij door hem regelmatig betast. De impact die dit op haar als kind had is niet te onderschatten. In haar boek vertelt Wijnhoven over de mengeling van angst en loyaliteit wanneer ze weer eens bij haar grootouders ging logeren. Wijnhoven: “Opa komt mij achterna de kelder in. Ik zit als een rat in de val. Ik hoor zijn voetstappen. In alle haast vergeet ik om de lamp aan te doen. Gelukkig is er een raampje in de kelder en valt er wat daglicht naar binnen. Ik wacht tot hij helemaal beneden is. Ik zie hem dichterbij komen en hij zwijgt. Zou ik nu doodgaan?”
Autobiografisch zelfhulpboek
Haar overlevingsdrang maakt dat ze soms kan vluchten, maar nooit voor lang. Ze mag er met niemand over spreken, waarschuwt opa haar, want anders … Jarenlang zwijgt ze, tot ver in haar volwassenheid. Zelfs wanneer ze al in therapie is, blijkt het moeilijk om het zwijgen te doorbreken. Zo krachtig is de stem van haar opa in haar. Maar met moed en veerkracht, speelt ze het klaar om te helen. Wijnhoven: “Mijn boek is dan ook een krachtig document dat de nadruk legt op hoop, op herstel. In de omschrijving van dit proces wijs ik ook de weg voor andere slachtoffers. Helpende therapieën, fysieke oefeningen en meer maken dit tot een praktisch zelfhulpboek. Het boek is autobiografisch, een zelfhulpboek én gebaseerd op wetenschappelijke kennis. Het is meer dan alleen een belevingsverhaal over wat ik heb meegemaakt en het boek bevat veel verschillende lagen.”
Aanmelden
De boekpresentatie is een aanrader voor iedereen die geïnteresseerd is in het onderwerp of daar meer over wil weten. De presentatie is van 15.30 tot 16.30 uur in Bibliotheek Uden en is gratis te bezoeken. Aanmelden is wel verplicht via www.nobb.nl/activiteiten. Die middag is er ook de gelegenheid om het boek aan te schaffen voor 22 euro. Er kan alleen contant betaald worden.