De F-84F Thunderstreak met registratienummer P-248 complementeert sinds kort de rij poortwachters op vliegbasis Volkel. Het historische vliegtuig, dat door zorg van vrijwilligers van de sectie Historische Vliegtuigen Volkel (HVV) is gerestaureerd, wordt maandag 2 juni onthuld door de plaatsvervangend commandant luchtstrijdkrachten, generaal-majoor Emile van Duren.
Binnen de Koninklijke Luchtmacht bestaat de traditie om een vliegtuig dat in het verleden operationeel heeft gevlogen na uitfasering terug te plaatsen op de toenmalige thuisbasis. Deze vliegtuigen houden als poortwachter de militaire historie levend. Vliegbasis Volkel beschikt over een poortlaan, waar naast de recentelijk geplaatste Thunderstreak ook zijn opvolgers een plek hebben gekregen, namelijk de F-104G Starfighter en de F-16, geplaatst in volgorde van oud naar nieuw. De staarten van de drie poortwachters zijn voorzien van emblemen van de vliegende squadrons die op de vliegbasis actief zijn of zijn geweest, namelijk het 311 squadron (opgeheven in 2012), het 312 en 313 squadron. De drie straaljagers staan in toenemende klim- en rolhoek op de sokkel, wat symbool staat voor de technische innovatie in de militaire luchtvaart als gevolg van de toegenomen vliegeigenschappen en operationele mogelijkheden van de geplaatste vliegtuigen. Vanaf vliegbasis Volkel wordt momenteel nog steeds operationeel gevlogen met F-16’s.
De F-84F is het derde en laatste vliegtuig van de poortlaan. Het toestel wordt onthuld door generaal-majoor van Duren, ooit werkzaam als plaatsvervangend commandant vliegbasis Volkel, waar hij initiatiefnemer was van de aankoop van de grond en de oprichting van de poortlaan. De originele staat van het vliegtuig is zoveel mogelijk intact gelaten. De F-84F heeft van december 1955 tot oktober 1965 operationeel vanaf vliegbasis Volkel gevlogen en maakte deel uit van het 311 en 312 squadron.
Vrijwilligers van de HVV, bestaande uit zowel actief dienende als post-actieve militairen, hebben de nieuwe poortwachter de afgelopen jaren uitvoerig gerestaureerd. De HVV komt wekelijks bijeen om historische vliegtuigen op te knappen om zo het militair cultureel erfgoed van de vliegbasis te behouden.
Met vriendelijke groet,
Sectie Communicatie Vliegbasis Volkel